Menu

Vyšetrenie znamienok


Vyšetrenie znamienok nebolí, je pomerne rýchle a preventívne by sme ho mali absolvovať každý rok. Naše lekárky vám skontrolujú znamienka pomocou špeciálneho prístroja so svetelnou lupou – dermatoskop. Jeho výhododou je, že umožní zväčšenie a priblíženie znamienka 10 až 20-násobne.

V dobe stúpajúceho výskytu zhubných kožných nádorov ide o neoceniteľnú pomôcku pri včasnej identifikácii rizikových znamienok.


Pre koho je vhodné vyšetrenie znamienok?

Preventívnu kontrolu znamienok u dermatológa odporúčame každému pacientovi jedenkrát ročne. Najvhodnejšie je nechať si vyšetriť znamienka na jar alebo jeseň. V prípade, že spozorujete podozrivú zmenu u niektorého svojho znamienka, objednajte sa na kontrolné vyšetrenie k našim lekárkam čo najskôr.

Nebezpečné sú hlavne znamienka, ktoré sú asymetrické, majú nepravidelný okraj, nepravidelnú farbu, priemer nad 6 mm alebo sú vyvýšené. Môže ísť o znaky novovzniknutých znamienok, ale takisto aj o zmeny už existujúcich znamienok. Pri identifikácii rizikových faktorov sa využíva tzv. ABCD pravidlo. Jednotlivé písmená v názve pravidla označujú jednotlivé rizikové faktory:

A (asymmetry) – asymetria/nesúmernosť,
B (borders) – nepravidelný okraj,
C (color) – nepravidelná farba,
D (diameter over 6 mm) – priemer nad 6 mm,
E (elevation) – vyvýšenie.


Ako prebieha vyšetrenie znamienok?

Počas vyšetrenia lekár skontroluje celé telo pacienta, vrátane kožných záhybov, dlaní, stupají aj nechtov. Znamienka sa vyšetrujú najprv voľným okom a následne tie podozrivejšie aj prístrojom so špeciálnou lupou a svetlom – tzv. dermatoskop. Optický systém dermatoskopu umožní zväčšením a priblížením znamienka určiť jeho veľkosť, rozmiestnenie pigmentu, prevažujúce sfarbenie, ostrosť ohraničenia a hĺbku jeho uloženia.

Skúsenému kožnému lekárovi (dermatológovi) vyhodnotenie týchto údajov pomôže pri spresnení diagnózy a určení ďalšieho postupu ako sú sledovanie podozrivého znamienka prípadne chirurgické odstránenie znamienka s následnou histológiou.

Vyšetrenie znamienok je pre pacienta úplne bezbolestné a trvá len pár minút.

Ako sa odstraňujú rizikové znamienka?

Rizikové znamienka by sa mali odstraňovať chirurgicky, čiže vyrezaním. Aj keď táto metóda zanecháva menšiu jazvu, je bezpečnejšia ako laserové odstránenie . Po chirurgickom zákroku sa totiž znamienko odosiela na histologický rozbor, ktorý presne určí či bolo znamienko odstránené celé a takisto, či bolo nezhubné alebo zhubné.

Okrem znamienok sa na našom tele vyskytujú aj iné kožné útvary, napr. výrastky a bradavice. Tieto je možné odstraňovať aj laserom, elektrokoaguláciou a kryoterapiou. Použitie týchto metód v závislosti od veľkosti odstráneného útvaru býva prakticky bez jaziev. Najvhodnejší spôsob odstránenia útvaru na základe vyšetrenia určí dermatológ.

Výhody vyšetrenia znamienok v našom zariadení:

- vyšetrenie znamienok je rýchle a bezbolestné,
- využívame špeciálny prístroj – dermatoskop, ktorý umožní zväčšenie a priblíženie znamienka,
- včasná identifikácia rizikových znamienok a prevencia melanómu,
- naše lekárky (dermatologičky) majú s vyšetrením znamienok dlhoročnú prax.

Cena: Vyšetrenie do 5ks 15€

           Celotelové vyšetrenie 39€

PROCEDÚRA VYRIEŠI TIETO PROBLÉMY

Kontakt

Rezervujte svoj termín návštevy u nás

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.

Rozumiem